خصوصیات شیره انگور اصل و تقلبی

خصوصیات شیره انگور اصل چه بوده و راههای تشخیص آن از شیره های تقلبی کدامند؟ از کجا بفهمیم شیره انگور اصل است؟ کدام منطقه، طبیعی ترین شیره انگور را تولید می کند؟ بزرگترین و بهترین مرکز خرید و فروش شیره انگور مرغوب کجاست؟ در این محتوا، به تمامی این سوالات و ابهامات مشابه پاسخ داده ایم. با ما همراه باشید.

اکثر خریداران شیره انگور طبیعی، همواره این دغدغه را دارند که برای خرید شیره انگور مرغوب بایستی چکار کنند. در واقع مهمترین مشکل آنها این است که نمی دانند فروشنده ای که شیره انگور عرضه می کند، آیا جنس خوبی به آنها می دهد یا خیر. این ابهام نیز از آنجا نشات می گیرد که با روشها و راههای تشخیص شیره انگور اصل از تقلبی آشنا نیستند.
تشخیص اصل بودن شیره انگور و حتی سایر شیره جات، مبتنی بر تجربه زیاد است. یعنی اگر خریدار سالیان سال با شیره جات سر و کار داشته باشد، می تواند با چشیدن طعمش اصل بودن آن را کامل بررسی کند. حتی شاید افرادی را سراغ داشته باشید که با استشمام شیره انگور نیز اصالت آن را تائید یا رد می کنند. اینگونه افراد بر پایه چندین سال تجربه در زمینه تولید یا خرید و فروش شیره انگور، به این توانمندی رسیده اند.

شیره انگور اصل

اما صحبت اینجاست که اگر به چنین افرادی دسترسی نداشته باشیم چه کنیم؟ آیا راهکارهای کاربردی برای تشخیص دوشاب اصل وجود دارد؟ هرچند تجربه، بهترین راه تشخیص شیره انگور خوب می باشد؛ ما در ادامه روشهایی را اشاره خواهیم کرد که به کمک آنها می توانید خریدی مطمئن داشته باشید.

راههای شناختن شیره انگور خوب

شیره انگور خوب چه ویژگی هایی دارد؟ این تمام صحبتهای ما تا به اینجای کار بود. تشخیص شیره انگور اصل از تقلبی بطور کلی از دو مسیر می تواند انجام شود:

  • خصوصیات شیره انگور اصل و خوب
  • خرید شیره انگور از فروشندگان معتبر

خصوصیات شیره انگور اصل که از ظاهر شیره می توان آنها را بررسی نمود به شرح زیر هستند:

طعم شیره انگور اصل

اولین و شاید یکی از آسانترین روشهای تشخیص شیره انگور خوب، همین طعم شیره باشد. شیره جات طبیعی بسیار شیرین هستند و ذاتا طعم انگور نیز می دهند. هر گونه افزودنی که به شیره جات اضافه شود، طعم خود را به آن خواهد داد.
البته این راهکار برای تشخیص شیره تقلبی که افزودنی زیادی داشته باشد خوب است. اما شیره جاتی نیز هستند که درصد کمی افزودنی دارند و تشخیص آنها از روی طعم بسیار مشکل می شود.

رنگ شیره انگور اصل

این راهکار اگرچه چندان کاربردی نیست؛ اما می تواند بعضا به درد بخورد. رنگ شیره انگور مرغوب، قهوه ای یا عسلی یا متمایل به خرمایی می باشد. اما همانطور که گفتیم، ملاک اصلی و کاربردی نیست.
شیره انگور سفید و شیره انگور شیراز، جزو شیره جاتی هستند که رنگهای ذکر شده را ندارند؛ اما در نوع خود بسیار مرغوب نیز هستند.

تشخیص شیره انگور اصل

رایحه شیره انگور اصل

قبل تر نیز اشاره کردیم که برخی افراد، از روی رایحه شیره انگور آن را بررسی می کنند. این روش چندان سخت نیست و شما نیز می توانید از آن بهره ببرید.
کافیست درب ظرف شیره انگور را باز کنید. رایحه غلیظ و تند شیره انگور به مشام شما خواهد رسید که خبر از طبیعی بودن آن می دهد. این در حالیست که شیره انگور صنعتی رایحه ای ندارد و می توان از روی این روش، شیره انگور اصل از تقلبی را تشخیص دهید.

غلظت شیره انگور اصل

این مورد نیز چندان قابل اتکاء نمی باشد. شیره انگور های صنعتی حداقل ۲۰ درصد افزودنی دارند، بعضا غلظت شان از شیره جات خالص نیز بالاتر است.
البته شل یا سفت بودن از خصوصیات شیره انگور اصل نیست. بعضا ماندن طولانی مدت شیره در یک ظرف و در جای ثابت، سبب ته نشین شدن آن شده و سفت می شود. حتی اگر در مقابل نور آفتاب قرار بگیرد، شل می شود. پس روی این مورد چندان نمی توان اعتبار کرد.

بطور کلی می توان گفت که شیره جات طبیعی، همگی غلظت بالایی دارند؛ اما هر شیره انگور غلیظ، الزاما طبیعی و خالص نیست.

قیمت شیره انگور اصل

فاکتور قیمت نیز یکی از راههای خوب برای تعیین شیره طبیعی می باشد. البته این روش برای خرید از مراکز معتبر کاربرد دارد؛ چراکه آنها قیمت منصفانه شیره انگور را ارائه می دهند
قیمت مصرف کننده شیره انگور طبیعی چیزی بین ۲۰ الی ۳۵ هزار تومان است. ارائه قیمت پایین این نرخ، اصالت شیره را به شبهه می اندازد.
همچنین شیره بالای ۳۵ هزار تومان نیز بیش از اندازه زیاد است. بهرحال برای هر ۱ کیلو شیره انگور، ۵ کیلو انگور مصرف می شود. با یک حساب سرانگشتی نیز می توان فهمید که قیمت شیره انگور نمی تواند ۳۵ هزار تومان را رد کند.

 

مشخصات شیره انگور خوب

شکرک زدن شیره انگور اصل

به جرات می توان گفت بهترین روش تشخیص شیره انگور اصل همین است! بله؛ شیره انگور خالص اگر به مدت طولانی یکجا بماند، ته شین شده و در اصطلاح رس می بندد (این ویژگی را عسل طبیعی نیز دارد).
البته این را زمانی می توان فهمید که شیره را خریده و مدتی به آن دست نزنید. اگر برای قبل از خرید می خواهید از این راهکار استفاده کنید، تقریبا یک روش به درد نخور است.

آزمایش شیره انگور

مطمئن ترین روش تشخیص شیره انگور، آزمایش کردن آن در آزمایشگاه های مواد غذایی می باشد. در این روش، نمونه ای از شیره را به آزمایشگاه می دهند تا آنالیزهای لازم روی آن انجام شود.
از میان تمامی خصوصیات شیره انگور اصل، فاکتوری که بیشتر از همه اصالت آن را مشخص می کند، درصد ساکارز شیره انگور است. اگر قند موجود در شیره زیر ۲ الی ۳ درصد باشد، آن شیره سلامت کامل را به همراه دارد.
این روش نیز برای بعد از خرید قابل استفاده است؛ اما می توانید با فروشنده شرط کنید که اگر جواب آزمایش نشان دهنده تقلبی بودن شیره انگور بود، آن را پس داده و هزینه خود را مطالبه کنید.

خرید شیره انگور از مراکز معتبر

تا به اینجای کار به مشخصات شیره انگور خوب و روشهای تمییز آنها پرداختیم. با اینکه برخی از راهکارها چندان قابل اتکاء نیستند و برخی نیز برای بعد از خرید به کار می روند؛ اما با این حال طی چندین بار خرید، می توانید قلق تست کردن را به دست آورده و به راحتی خرید کنید.

مرکز خرید شیره انگور

شاید راحت ترین، اما معتبرترین راه، خرید از یک مرکز معتبر باشد. لذا از شما دعوت می کنیم تا محصولات سایت بازار شیره جات ایران را نیز تست کنید. سایت ما هر دو نوع شیره طبیعی و شیره صنعتی را عرضه می کند؛ اما برای اقشاری مثل

  • مصرف کنندگان خانگی
  • عطاری ها
  • مراکز طب سنتی
  • سازمانهای دولتی
  • فروشگاه های معتبر

محصولات طبیعی به فروش می رساند.

در صورت وجود هر گونه افزودنی در شیره جات مخصوصا شیره انگور، با کمال احترام و بدون هیچ قید و شرطی بار را تحویل گرفته و هزینه پرداختی شما را عودت می دهیم.

شما می توانید با فروشندگان سایت ما ارتباط بگیرید و ضمن دریافت لیست قیمت انواع شیره جات، با اطمینان کامل نسبت به کیفیت آنها خرید خود را انجام دهید.
شرط آزمایش برای محصولات ما نیز صدق می کند. پس از خرید می توانید آنها را به آزمایشگاه ها ارائه دهید. این نیز اطمینان ما برای شماست تا بتوانید با خاطری جمع به محصولات ارگانیک دست یابید.